13.02.2025 r. odbyło się szkolenie dla pracowników i kadry kierowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie. Szkolenie swoim zakresem obejmowało tematykę bezpiecznego organizowania i prowadzenia budów lokalnych, jak i liniowych tj. roboty drogowe, budowa sieci, kanałów itp. Szczególny nacisk położono na omówienie zagrożeń związanych z usuwaniem awarii.
Wprowadzenia do szkolenia dokonał Wojciech Dziedzic p.o. nadinspektor pracy, Kierownik Oddziału w Chełmie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, określając cel programów prewencyjnych organizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy, w szczególności obecnie prowadzonego programu informacyjno-edukacyjnego „Budowa. STOP wypadkom”. Podczas spotkania poruszono ogólne zagadnienia z zakresu budownictwa, występujących i powtarzających się zagrożeń, w tym zagrożeń o charakterze publicznym, organizowania bezpiecznej pracy oraz zdarzeń wypadkowych.
Następnie głos zabrał Marian Mazur starszy inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, Oddział w Chełmie, który poruszył tematykę bezpiecznego organizowania i prowadzenia budów, zabezpieczania placów budów i robót związanych z usuwaniem awarii, wygradzania stref niebezpiecznych, w tym występujących zagrożeń o charakterze publicznym, stosowania środków ochrony zbiorowej, jak i indywidualnej, zagadnień związanych z planem BIOZ oraz przypadków potrzeby powoływania koordynatora ds. bhp.
Tematykę związaną z pracami prowadzonymi w wykopach, jak również ogólnie robót ziemnych, ze wskazaniem złych i dobrych praktyk, zaistniałych w budownictwie zdarzeń wypadkowych z podaniem ustalonych przyczyn przedstawił i omówił Wojciech Dziedzic p.o. nadinspektor pracy, Kierownik Oddziału w Chełmie.
W trakcie szkolenia poruszono także zagadnienia związane z kwalifikacjami do obsługi maszyn i urządzeń stosowanych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, wydawanych przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Podsumowując omówione zagadnienia, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom uczestników szkolenia wyrażonych w pytaniach, rozszerzono poruszane zagadnienia o przypadki zdarzeń wypadkowych zaistniałych miejscowo, w tym wypadków z użyciem drabin.
W wyniku dyskusji udzielono uczestnikom wiele odpowiedzi na tematy związane z bezpieczeństwem na budowach w praktycznym zastosowaniu oraz poinformowano o możliwości uzyskania porad w chełmskim oddziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Uzupełnieniem przekazywanych informacji było udostępnienie uczestnikom tematycznych materiałów wydanych nakładem Państwowej Inspekcji Pracy.