Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 7 października 2024
2:57 minut
Nowoczesny wymiar ochrony pracy

4 października 2024 r. na terenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się konferencja „Sztuczna inteligencja – wyzwanie przyszłości”, zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie przy współudziale Politechniki Lubelskiej. Konferencja zorganizowana została w ramach obchodów 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy.

Honorowy Patronat nad jubileuszowymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Celem konferencji było omówienie szans i zagrożeń jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja, pojawiająca się w wielu dziedzinach naszego życia, również w pracy.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Okręgowy Inspektor Pracy Małgorzata Wojda, a następnie kilka słów wstępu wygłosił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Po słowach powitania zwieńczonych projekcją filmu nagranego z okazji 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy (film do obejrzenia - Nowoczesny wymiar ochrony pracy), goście konferencji mogli wysłuchać Dyrektora Generalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Jarosława Szymczyka, który odczytał list od Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, a następnie na ręce Okręgowego Inspektora Pracy Małgorzaty Wojdy wręczył dyplom uznania dla Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie od Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego. Ponadto, list od Przewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani” odczytał Leszek Dziuba Przewodniczący Okręgu Lubelskiego Związku Zawodowego „Budowlani”.

Część wykładową konferencji rozpoczął dr inż. Piotr Mitkowski z Politechniki Poznańskiej, który zaprezentował wykład „Holistyczne podejście w projektowaniu instalacji technologicznych w kontekście bezpieczeństwa procesowego”. Następnie dr Bartosz Przysucha z Politechniki Lubelskiej omówił najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji do wykrywania usterek. Studenci Politechniki Lubelskiej Maksymilian Kozieł i Magdalena Szypulska zaprezentowali wykład „Al – rewolucja?”, podczas którego szukali odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja da czy zabierze pracę.

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas prezentacji „Nowoczesny wymiar ochrony pracy – rola i status inspektora pracy w Polsce w świetle lat doświadczeń oraz wyzwań XXI wieku” zaprezentował historię Urzędu oraz omówił plany funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy w przyszłości. Następnie kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy w Głównym Inspektoracie Pracy Karolina Główczyńska-Woelke wygłosiła referat „Nowoczesne systemy bezpieczeństwa a czynnik ludzki w wypadkach przy pracy”.

Na zakończenie części wykładowej organizatorzy chcieli przybliżyć przybyłym gościom założenia konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W związku z powyższym cele i założenia programu omówił starszy inspektor pracy – specjalista Wojciech Dziedzic z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, natomiast specyfikę działalności firmy, stosowane w niej maszyny i systemy, omówił Dyrektor Fabryki Rodowita z Roztocza Sp. z o.o. Jacek Baranowski. Powyższa firma w 2021 r. została laureatem konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” w I kategorii zatrudnienia.

Po zakończeniu części wykładowej, odbył się panel dyskusyjny, podczas którego jego uczestnicy w osobach: Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, Dyrektor Fabryki Rodowita z Roztocza Sp. z o.o. Jacek Baranowski, starszy inspektor pracy – specjalista Wojciech Dziedzic, dr inż. Piotr Mitkowski z Politechniki Poznańskiej oraz Maksymilian Kozieł z Politechniki Lubelskiej, zastanawiali się w jaki sposób sztuczna inteligencja wpłynie w przyszłości na rynek pracy, a w konsekwencji również na funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Pracy. Moderatorem panelu był dr Bartosz Przysucha z Politechniki Lubelskiej.

Patroni medialni konferencji: Dziennik Gazeta Prawna, Tygodnik Solidarność, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin.

Więcej na temat historii Państwowej Inspekcji Pracy znaleźć można na stronie: Historia o Państwowej Inspekcji Pracy

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu