Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 22 września 2023
2:29 minut
zień Otwarty w Okszowie - stStoisko informacyjne Państwowej Inspekcji Pracy - udzielania bezpłatnych porad prawnych

21 września 2023 r. w ramach programu prewencyjnego „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, w Okszowie odbył się Dzień Otwarty, zorganizowany przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie oraz Dyrekcję Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie. 

Uroczystego otwarcia dokonała pani Dyrektor ZSCKR Edyta Szymczuk, witając przedstawicieli instytucji biorących udział w wydarzeniu oraz przybyłych gości. Słowo wstępu wygłosił Okręgowy Inspektor Pracy Małgorzata Wojda, która obok podziękowań złożonych na ręce współorganizatora i instytucji biorących udział w Dniu Otwartym, w słowach skierowanych bezpośrednio do zgromadzonej młodzieży, podkreśliła, jak wielkie znaczenie dla życia i zdrowia ma przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wykłady tematyczne związane z bhp podczas wykonywania pracy, przeprowadzili inspektorzy pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Na temat bezpieczeństwa użytkowania, obsługi i naprawy pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie prelekcję wygłosił Tomasz Abramczyk, zasady bezpieczeństwa żywienia i usług gastronomicznych omówił Krzysztof Sabarański, natomiast zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w zawodzie technika weterynarii omówiła Jagoda Strzelińska. W każdym z bloków tematycznych, po zakończeniu prelekcji odbył się konkurs wiedzy pn. „Poprzez wiedzę – do bezpieczeństwa”, w którym laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

Podczas wydarzenia przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Chełmie omówił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym na wsi oraz gospodarstwie przy intensywnym użytkowaniu pojazdów oraz maszyn rolniczych. Pracownicy Zakładu Karnego w Chełmie przygotowali pokaz działania interwencyjnego oraz wykorzystania środków ochrony indywidualnej, natomiast 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej zaprezentowała przegląd Sekcji Lekkiej Piechoty. Pokazu sprzętu ratunkowo – gaśniczego dokonała Państwowa Straż Pożarna w Chełmie, natomiast pracownicy Ratownictwa Medycznego i Szkolenia Zespołu z Chełma zademonstrowali prawidłowy przebieg udzielania pierwszej pomocy.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokaz zdarzenia, w którym brał udział ciężki sprzęt rolniczy. W tym roku była to symulacja ratowania człowieka, który uległ wypadkowi przy pracy z prasą rolniczą. Podjęcia tego pokazu podjęła się Państwowa Straż Pożarna w Chełmie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zarzeczu, Komenda Miejska Policji w Chełmie oraz Zespół Ratownictwa w Chełmie. 

Na zakończenie części pokazowej, Kierownik Sekcji Prewencji i Promocji nadinspektor pracy Tomasz Abramczyk, omówił zagrożenia związane z użytkowaniem ciężkiego sprzętu rolniczego oraz szczegółowo zaprezentował jak zapobiegać zdarzeniom mogącym zakończyć się tragicznym w skutkach wypadkiem przy pracy w rolnictwie. 

W wydarzeniu udział wzięły również liczne instytucje oraz firmy: Komenda Miejska Policji, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Straż Graniczna, Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, Zakład Karny w Chełmie, Lubelska Izba Rolnicza, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu